Tomas Edisonas – jo gyvenimo istorija ir indėlis žmonijai

Kai pokalbyje ištariama Thomo Edisono pavardė, dauguma žmonių iškart pagalvoja apie jį kaip apie elektros lemputės išradėją. Nors Tomas Edisonas buvo garsus išradėjas, dauguma žmonių nežino, kad jis buvo ir sėkmingas verslininkas. Tomas Edisonas buvo daug talentų turintis žmogus, tačiau norėdami iki galo suprasti šį XIX a. genijų, pirmiausia turime nusikelti į jo gyvenimo pradžią.

Tomo Edisono karjeros pradžia

Tomas Alva Edisonas, vienas garsiausių pasaulio išradėjų, gimė 1847 m. vasario 11 d. Milane, Ohajo valstijoje, Amerikos vidurio vakaruose, Samuelio ir Nensės Edisonų šeimoje. Tomas Edisonas turėjo keturis brolius ir tris seseris. Motina jį mokė namuose ir labai jį saugojo, ypač po to, kai sužinojo, kad jo pradinių klasių mokytojas buvo chuliganas.

Tomas Edisonas garsėjo kaip smalsus vaikas, kuris jaunystėje užduodavo daug klausimų ir norėjo sužinoti, kaip viskas veikia. Būdamas 13 metų, jis kas savaitę gaudavo 50 JAV dolerių pelną, pardavinėdamas daržoves, laikraščius ir saldumynus garvežiuose, kursuojančiuose iš Port Hurono į Detroitą.

Vėliau, išgelbėjęs stoties agento J. U. MacKenzie sūnui J. U. MacKenzie telegrafo operatoriaus profesiją. Būdamas 19 metų Edisonas dirbo telegrafo operatoriumi bendrovėje „Western Union” Luisvilyje, Kentukio valstijoje.

Dienas jis praleisdavo mokydamasis ir išbandydamas įvairius eksperimentus, o naktimis dirbdavo. Per savo karjerą Tomas Edisonas įkūrė ne mažiau kaip 14 atskirų bendrovių, tarp jų ir „General Electric”, kuri tebeveikia iki šiol.

Pirmąjį patentą Edisonas gavo 1869 m. už balsų elektrinio registravimo mechanizmo projektą. Tais pačiais metais Edisonas ir Franklinas Leonardas Pope’as įkūrė partnerystę Naujajame Džersyje, kur dirbo elektros inžinieriais ir išradimų pradininkais.

1874 m. Edisonas sukūrė sudėtingą daugkartinio telegrafo sistemą. Šis prietaisas galėjo vienu metu siųsti kelis pranešimus. Šis formavimosi etapas Edisono gyvenime padarė jį pažangiai mąstančiu novatoriumi, kuriuo jis vėliau tapo.

Tomo Edisono indėlis

Per savo aktyvios išradėjo veiklos metus Edisonas išrado daug revoliucinių technologijų. Elektra, kaitinamoji lemputė ir fonografas – trys garsiausi jo išradimai.

Nuolatinės srovės elektrą išrado Tomas Edisonas ir ji laikoma svarbiausiu XIX a. išradimu. Revoliucinėje dinamo technologijoje nuolatinės srovės (DC) energijai generuoti buvo panaudotas elektromagnetizmas. Edisono išradimas taps energijos tiekimo didelėms teritorijoms koncepcija.

1882 m. Niujorke įkurta „Edison Electric Illuminating Company” buvo pirmoji komercinė bendrovė, gaminusi ir platinusi nuolatinės srovės elektros energiją. Niujorko Manhatano rajone ši bendrovė tiekė energiją įmonėms ir namams vienos kvadratinės mylios spinduliu. 1892 m. „Edison Electric Illuminating Company” tapo „General Electric”.

Kokia nauda iš elektros energijos be elektros lemputės? Edisonas išrado kaitinamąją lemputę: kokia nauda iš elektros be lemputės, a? Taip tikriausiai pagalvojo Edisonas, atradęs elektrą, nes jam taip pat įvyko eurekos akimirka, kuri paskatino sukurti kaitrinę lemputę.

Žmonės nepriskiria Edisonui pirmosios lemputės išradimo, tačiau jo kūrinys pranoko prieš jį buvusius. Palyginti su ankstesniais išradimais, kaitinamoji lemputė ilgiau išsilaikė neužgesusi ir nesprogusi. Praėjus daugiau nei šimtmečiui po išradimo, Edisono kaitrinės lemputės vis dar puikiai veikia.

Atkuriamasis fonografo įtaisas

1877 m. Tomo Edisono fonografas visiems laikams sukėlė revoliuciją garso įrašymo pasaulyje. Šis naujoviškas įtaisas galėjo ne tik įrašyti garsą, bet ir jį atkurti. Fonografas įkvėpė kitus išradėjus kurti kitus telekomunikacijų įtaisus. Be fonografo galbūt nebūtų fonografinių knygų silpnaregiams. Be to, galbūt nebūtų nešiojamųjų garso įrašymo ir muzikos prietaisų.

Nors šie trys išradimai apibrėš Tomo Edisono palikimą dar ilgai po jo mirties 1931 m., kai jam buvo 84 metai, jis bus prisimenamas ir dėl kitų reikšmingų išradimų, tokių kaip šarminės baterijos ir kino kamera.

Tomo Edisono revoliucinės idėjos nutiesė kelią modernesniems išradimams, kurie apima daugybę pramonės šakų. Kalbant tiesiai šviesiai, be Tomo Edisono išrastos elektros energijos, skirtos mūsų namams ir verslui maitinti, vis dar gyventume akmens amžiuje.

Apibendrinant

Edisono indėlis į elektros energijos gamybą, garso įrašymą, masines komunikacijas ir, taip, kino pramonę būtų etalonas.

Unikalus Edisono gebėjimas bendradarbiauti su kitais išradėjais pavertė jį genialiu išradėju ir verslininku. Jis buvo nuostabus lyderis, daug laiko ir pastangų skyręs tyrimams, bandymams, plėtrai ir indėliui į technologijų pasaulį. Tomas Edisonas turėjo šešis vaikus ir buvo vedęs du kartus. Amerikos visuomenė jį laiko vienu didžiausių visų laikų išradėjų ir ikonų.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *